Zajrzyj do mojej czytelni
Ostatnio dodany tekst to:
"Molestowanie"

więcej tutaj

Spis haseł dostępnych w słowniczku:
 

Podstawowe pojęcia psychoanalityczne będące dziełem Zygmunta Freud`a osiągnęły już słuszny wiek. Używanie ich w wersji zaproponowanej przez Ojca Psychoanalizy trąci sztywnością. Jest tak dlatego, że:


1/ psychoanaliza rozwija się od ponad wieku
2/ myśl psychoanalityczna na trwałe zagościła w naszym życiu niezależnie od tego czy zdajemy sobie z tego sprawę czy nie.

Terminy takie jak „świadomość” i „nieświadomość” używane są w potocznym języku. Wiele osób /nie tylko psychoterapeutów/ odwołuje się do wiedzy o mechanizmach psychologicznych odkrytej przez Zygmunta Freud`a, właściwie automatycznie.

Dlatego widzę potrzebę tworzenia nowych określeń dla starych pojęć. Zygmunt Freud był przede wszystkim naukowcem. Badał i opisywał ludzką psychikę. Myślę, że nie miałby nic przeciwko próbom poszukiwania bardziej współczesnych wyjaśnień dla jego odkryć. Moje tłumaczenie zawartych w słowniczku haseł jest wynikiem obserwacji klinicznych, własnej psychoanalizy, spostrzeżeń z życia codziennego i posiadanej przeze mnie wiedzy teoretycznej. Próbuję opisywać psychoanalizę w taki sposób, żeby była bardziej dostępna dla tych, którzy są jej ciekawi.

Mój słowniczek nazywam terapeutycznym ponieważ uważam, że niekiedy, sama możliwość „spojrzenia na siebie” z psychoanalitycznej perspektywy, bywa pomocna.
Kozetka
Kozetka jest charakterystycznym elementem umeblowania gabinetu psychoanalityka.
Z założenia ma być pomocna ale perspektywa położenia się na niej często budzi bardziej lub mniej uzasadniony lęk. Kozetka stoi w ten sposób, że analityk siedzi za plecami osoby, która na niej leży.

Poniżej wyjaśnię jakie znaczenie mają te elementy psychoanalitycznej scenografii.

Opisana konstrukcja warunków, w których odbywa się psychoanaliza pomaga obydwu osobom w skupieniu uwagi. Dzięki temu nie tracą one czasu i przestrzeni psychicznej na wymianę zwyczajowych uprzejmości (np. uśmiechów) i mogą pozwolić sobie np. na swobodę mimiczną.

Ważnym elementem psychoanalizy jest badanie przeżyć psychicznych osób w niej będących. Brak możliwości widzenia psychoanalityka ułatwia to zadanie.
Oto kilka słów wyjaśnienia.
Wspomnienia, fantazje, uczucia, instynkty, myśli i inne elementy naszego psychicznego życia wpływają na to jak spostrzegamy otaczający nas Świat i jak się w nim czujemy. Tworzona przez nas charakterystyka jest bardziej lub mniej zbieżna z tym jak jest naprawdę czyli z realnością. Im mniejsza znajomość faktów tym większe pole dla wyobraźni. Swoim sposobem zachowania dostarczamy innym wielu informacji na nasz temat, np.ruchy ciała, spojrzenie, ubranie mogą dużo mówić o psychoanalityku. Brak tego rodzaju informacji powoduje ograniczenie możliwości poznania go. Ten sam człowiek, który znajduje się z tyłu, za naszymi plecami może wydawać się inną osobą niż wtedy kiedy siedzi naprzeciwko nas. Powodują to nasze przeżycia psychiczne w połączeniu z ograniczeniem możliwości widzenia jak jest. Im mniej psychoanalityk zakłóca proces powstawania wyobrażeń na jego temat, tym lepiej możemy poznawać sposób w jaki budujemy nasz obraz ludzi i relacje z nimi.

Leżąc – rozluźniamy się. Nasze Superego staje się mniej czujne. Jest to element regresji. Regresja związana z zajmowaniem pozycji leżącej sprzyja powstawaniu mniej skrępowanych fantazji, skojarzeń, wspomnień, obrazów, uczuć i myśli.

Oczywiście bywa, że trudno jest odwrócić się tyłem do kogoś kto jest dla nas obcy. Niewygoda tej sytuacji ma swoje źródła w podstawowym braku zaufania związanym z instynktem przetrwania oraz działaniem Superego. Jest też wynikiem nawyków ćwiczonych w procesie wychowania.

Jak widać położenie się na kozetce może wymagać przełamania pewnych barier tak instynktownych jak i kulturowych. Jednak jest to wysiłek opłacalny ponieważ leżenie otwiera przestrzeń emocjonalną i refleksyjną, która jest niedostępna podczas siedzenia twarzą w twarz.

« powrót

 

 

 Chcesz zadać mi pytanie lub skomentować powyższy tekst?
Możesz skorzystać z pól poniżej:
Twój e-mail:  
Strona główna
Czym jest psychoanaliza?
Metody pracy
Kiedy możemy się spotkać?
Życiorys   zawodowy
Mój  słowniczek
Czytelnia
Kontakt
psychoanaliza, psychoanalityczny, psycho, psychologia, psychiatria, lidia, gren, greń, kosmider, kośmider, gabinet, psychoanaliza.net, psychologia.pl, psychoanaliza.pl, ego, id, kompleks edypa, nieswiadomosc, nieświadomość, psychoanaliza, superego, swiadomosc, świadomość, wyparcie, zaprzeczenie, pomoc, depresja, zaburzenia, zaburzenie, depresj, zaufanie