Zajrzyj do mojej czytelni
Ostatnio dodany tekst to:
"Molestowanie"

więcej tutaj

Spis haseł dostępnych w słowniczku:
 

Podstawowe pojęcia psychoanalityczne będące dziełem Zygmunta Freud`a osiągnęły już słuszny wiek. Używanie ich w wersji zaproponowanej przez Ojca Psychoanalizy trąci sztywnością. Jest tak dlatego, że:


1/ psychoanaliza rozwija się od ponad wieku
2/ myśl psychoanalityczna na trwałe zagościła w naszym życiu niezależnie od tego czy zdajemy sobie z tego sprawę czy nie.

Terminy takie jak „świadomość” i „nieświadomość” używane są w potocznym języku. Wiele osób /nie tylko psychoterapeutów/ odwołuje się do wiedzy o mechanizmach psychologicznych odkrytej przez Zygmunta Freud`a, właściwie automatycznie.

Dlatego widzę potrzebę tworzenia nowych określeń dla starych pojęć. Zygmunt Freud był przede wszystkim naukowcem. Badał i opisywał ludzką psychikę. Myślę, że nie miałby nic przeciwko próbom poszukiwania bardziej współczesnych wyjaśnień dla jego odkryć. Moje tłumaczenie zawartych w słowniczku haseł jest wynikiem obserwacji klinicznych, własnej psychoanalizy, spostrzeżeń z życia codziennego i posiadanej przeze mnie wiedzy teoretycznej. Próbuję opisywać psychoanalizę w taki sposób, żeby była bardziej dostępna dla tych, którzy są jej ciekawi.

Mój słowniczek nazywam terapeutycznym ponieważ uważam, że niekiedy, sama możliwość „spojrzenia na siebie” z psychoanalitycznej perspektywy, bywa pomocna.
Przeniesienie
Przyszło mi do głowy pewne porównanie, które mam nadzieję zobrazuje czym jest przeniesienie. Dla uzyskania jasności tekstu posłużę się uproszczeniem tego skomplikowanego mechanizmu psychicznego.

Spotkaniu z nową osobą towarzyszą różne przeżycia: obojętność, zaciekawienie, nadzieja, przyjemność, niepokój, zagrożenie, ekscytacja itd. To co czujemy zależy od ludzi, których spotykamy i od tego co nosimy w sobie. Wewnątrz mamy między innymi predyspozycję do dokonywania przeniesienia czyli patrzenia i przeżywania innych przez pryzmat naszych relacji z ważnymi dla nas osobami.

To jest tak jakby pomiędzy Tobą i innymi ludźmi była delikatna przezroczysta zasłona. Na zasłonie namalowane są obrazy ważnych dla Ciebie osób z przeszłości. Ruchome portrety mogą być bardziej lub mniej wyraźne. W różnym stopniu utrudniają Ci widzenie. Wpływają na to co czujesz. Obrazy nakładają się na widok osób z którymi jesteś. Mogą zupełnie zasłaniać ludzi na których patrzysz albo nie zniekształcają ich prawie w ogóle. Ta zasłona to Twoje przeniesienie.

Przeniesieniowa zasłona działa trochę tak jak we wczesnym dzieciństwie działała spódnica mamy. Za nią czujemy się bezpieczniej. Instynkty uspokajają się ponieważ otaczający nas świat wydaje się znany, a nie obcy.
Stopień uspokojenia zależy od sytuacji, zachowań drugiej osoby, obrazów na zasłonie. Jedni z nas spostrzegają świat bardziej prześladowczo. Inni są raczej skłonni do refleksji. Te sposoby przeżywania występują w nas w różnym stopniu i zmieniają się w czasie.

Zobrazuję to skrajnymi sytuacjami.

Z jednej strony mamy człowieka ciekawego drugiej osoby. Jest ufny, słucha, rozumie, rozmawia nawiązując do tego co mówi jego rozmówca. Reaguje na sygnały werbalne i niewerbalne. Myśli twórczo i wymienia swoją kreatywność z partnerem lub partnerką. Można przypuszczać, że przeniesieniowa zasłona tego człowieka jest przejrzysta. Delikatne obrazy osób dodają mu otuchy. Miał dobre, twórcze relacje z rodzicami i innymi ważnymi ludźmi. Był słuchany i nauczył się słuchać. Ufnie i twórczo buduje relacje w dorosłości.

Z drugiej strony jest człowiek, który reaguje w zaskakujący sposób. Drobny ruch ciała osoby będącej w pobliżu może wywołać wybuch jego agresji. Do słów przykłada znaczenia zrozumiałe tylko dla niego samego. Gniewnie mamrocze coś pod nosem. Czyjeś spojrzenie niepokoi go i może wywołać furię. Nie rozpoznaje intencji osób wokół siebie. Nie widzi ich spoza obrazów na zasłonie. Strach i agresja paraliżują możliwość widzenia i słyszenia nie mówiąc już o twórczych możliwościach umysłu. Kontakty z innymi są prawie niemożliwe. Na jego zasłonie są tylko przerażające, złe osoby budzące strach i agresję.

Przeniesienie jest procesem nieświadomym. Przynajmniej tak długo jak długo nie zdajemy sobie z niego sprawy.

« powrót

 

 

 Chcesz zadać mi pytanie lub skomentować powyższy tekst?
Możesz skorzystać z pól poniżej:
Twój e-mail:  
Strona główna
Czym jest psychoanaliza?
Metody pracy
Kiedy możemy się spotkać?
Życiorys   zawodowy
Mój  słowniczek
Czytelnia
Kontakt
psychoanaliza, psychoanalityczny, psycho, psychologia, psychiatria, lidia, gren, greń, kosmider, kośmider, gabinet, psychoanaliza.net, psychologia.pl, psychoanaliza.pl, ego, id, kompleks edypa, nieswiadomosc, nieświadomość, psychoanaliza, superego, swiadomosc, świadomość, wyparcie, zaprzeczenie, pomoc, depresja, zaburzenia, zaburzenie, depresj, zaufanie